SME VICEMAJSTRI EURÓPY ZA ROK 2001!!!

V tomto roku Majstrovstvá Európy pre upútané modely, prebiehali paralelne so svetovými leteckými hrami, ktoré sa konali v Seville. Pôvodná myšlienka, spojiť tieto akcie neprešla, zdôvodu príliš vysokých poplatkov. Narýchlo boli vypísané jednorazové ME, čo spôsobilo kolíziu termínov iných súťaží.

Ako kandidáti sa uchádzali nemecký Aeroklub, zastúpený modelárskym klubom v saskom mestečku Sebnitz a organizácia Aerosafa Valladolid (Španielsko). Ale nakoľko, v roku 2000 Sebnitz kandidoval aj na MS 2002, ktoré bude aj organizovať, bola organizáciou tohtoročných ME poverená organizácia Aerosafa Valladolid.

Príprava členov súťažného družstva prebiehala na modelárskom letisku Vajnory. Hlavným bodom bola príprava na extrémne podmienky VALLADOLIDU - nízky atmosférický tlak (nadmorská výška cca 800m) a vysoké teploty pri nízkej vlhkosti.

Podujatie sa konalo vareáli, oktorý sa Aerosafa delí s miestnou univerzitou. Areál je vybudovaný pre všetky kategórie upútaných modelov. Nachádzajú sa tu dráhy pre rýchlostné, akrobatické a tímové modely a neďaleko je trávnatá plocha univerzitného športového komplexu, na ktorej sa dajú lietať modely F2D. Súťaže kategórií F2A, F2B a F2C prebiehali v spomenutom areáli aeroklubu, ale kategória F2D sa lietala na blízkom ihrisiu športového komplexu.

K účasti na ME bolo nominované družstvo pilotov kategórie F2B vzložení Zdeněk Bajer, Ján Stano a Ján Škrabálek - náš akrobatársky veterán.

V utorok, 7. 8. začala prebierka a oficiálne tréningy. Tímy, ktoré prišli skôr, dostali možnosť sa ihneď zaregistrovať. Táto výhoda (voči ktorej sa na MS v roku 1998 niektoré tímy sťažovali), sa ukázala veľmi prospešná, pretože registráciu sme absolvovali medzi prvými štyrmi družstvami, už okolo 11 -tej predpoludním, keď je ešte príjemne chladno (teploty tu dosahujú hodnoty okolo 40 - 45oC v tieni a relatívna vlhkosť nepresahuje 20%).

Na neoficiálny tréning však počasie nedožičilo využiť čas vyhradený na lietanie - fúkal vietor s poryvmi do 16 m/sek. Podvečer sa v súťažnom areáli konalo otvorenie majstrovstiev za účasti oficiálnych predstaviteľov FAI, organizačného štábu, zástupcov mesta a armády. Program spestril aj folklórny súbor, veľmi pekná ukážka pilotného umenia dvojmotorového vojenského transportného lietadla a krátky ohňostroj.

Prvé kolo začalo 8. Augusta o9.00. Znašich ako prvý štartoval Ján Stano o 14.50, pri teplote asi 40 stupňov. Ostatní členovia, Zdeněk Bajer aJán Škrabálek, boli vylosovaní až o deň neskôr, 9. 8. – o 11.00 a 11.20. Po prvom kole sa umiestnili na: 11. mieste – Ján Stano (2752,5 bodov), 15. mieste – Zdeněk Bajer (2736 bodov) a na 30. mieste – Ján Škrabálek (2545,5 bodov). Celkovo sa zúčastnilo 40 pilotov z pätnástich krajín.

Druhé kolo bolo poznamenané stresom. Pri ťahovej skúške laniek, sa poškodilo lanko českému reprezentantovi Petrovi Kapuscinskému a aj nášmu Zdenovi Bajerovi. Kým Peter mal čas si náhradné lanká mal čas vyskúšať na tréningovej ploche, Zdeno nemal túto možnosť. Opravu letel tak povediac „z ruky“, v rámci opravy, o 20 minút neskôr ako pôvodný štart. Výsledok napriek tomu výborný: 14. Ján Stano (2671 bodov), 17. Zdeno Bajer (2695 bodov) a 21. Ján Škrabálek, ktorý vo veľmi zlých poveternostných podmienkach zapísal 2708 bodov. Ako jeden ztroch, alebo štyroch pilotov z celého poľa, ktorý dokázal zaletieť tak, aby si polepšil výsledok, let ohodnotili takmer o 200 bodov lepšie ako v prvom kole. Tieto umiestnenia pre našich pilotov znamenali, pre Jána Stana – účasť vo finále, pre Zdena Bajera konečné 17. miesto a pre Jána Škrabálka – konečné 21. miesto.

Finále sa lietalo 11.8. od 8.00, do 17.45 – všetky tri kolá, v ktorých sa zúčastnilo 18 pretekárov - pätnásť seniorov a traja juniori (!), čo bolo náročné nielen pre pretekárov, ale aj pre bodovačov a celý tím ľudí, ktorí súťaž zabezpečovali.

Po prvom finálovom lete, sa Ján Stano umiestnil na 13. mieste (2758,5 bodov) a pred druhým kolom si stihol ísť zaletieť "dolaďovací" let. Po druhom kole, postúpil na 8. miesto (2846,5 bodov). Rozhodujúcim - tretím letom, zmenil Ján Stano svoje umiestnenie na 11. miesto (2796 bodov). Tieto výsledky znamenali pre naše reprezentačné družstvo celkové konečné umiestenie na 2. mieste.

Toto umiestnenie je pre našu reprezentáciu zatiaľ historicky najlepším umiestnením na tomto podujatí asvedčí ovýsledku dlhej, náročnej a poctivej práce celého tímu akrobatárov.

Celé podujatie bolo tento krát pripravené po organizačnej stránke veľmi dobre a nestalo sa nám, že by počas pretekov vznikol nejaký problém organizačného charakteru. Celý tím ľudí, ktorý sa staral o plynulý a bezproblémový priebeh, bol zohratý a veľmi dobre vedený. Pani Yolanda García de Fuentes, ktorá fakticky priebeh súťaže riadila, nám osobne veľmi ochotne a priateľsky vyšla v ústrety. Jedinou chybou týchto majstrovstiev bola veľká vzdialenosť a poveternostné podmienky. Skoro ráno pomerne nízke teploty, ktoré počas dňa vystúpili až na hodnoty nad 40o C.

Budúci rok sa v Nemecku konajú majstrovstvá sveta a v roku 2003, vo Francúzsku majstrovstvá Európy. Verím, že na základe dosiahnutých výsledkov, bude nasledujúci výjazd lepšie finančne zabezpečený.

Potiaľ oficiálna správa. Ďalej si môžete prečítať neoficiálny, veľmi podrobne spracovaný článok člena našej výpravy, "veterána" - ako sa sám nazval, Janka Škrabálka.

2. MIESTO vo fotoreportáži.

Takto to začalo,

0026.jpg
0027.jpg

pár obrázkov z lietania,

0012.jpg
0006.jpg

no a takto vyzerá druhé miesto.

0048.jpg
0050.jpg
výsledková listina