Víťazný akrobatický model z majstrovstva sveta 1966.
Konštruoval a napísal zasl. majster športu J. Gábriš
Plán s popisom vyšiel v rade Modelář S
, pod číslom 8.
S dvomi exemplármi tohto typu modelu som dosiahol v priebehu štyroch rokov pomerne dobré výsledky:
V roku 1963: 4. miesto na kritériu ES v Belgicku; 1964: 5. miesto na MS v Budapešti, 2. miesto na medzinárodnej súťaži vo Viedni, 1. miesto na medzinárodnej súťaži v Poľsku, 1. miesto v celoštátnom rebríčku; 1965: 3. miesto na kritériu ES v Belgicku, 2. miesto na medzinárodnej súťaži vo Viedni, 1. miesto na MR v Hradci Králové; 1966: 1. miesto na MS v Anglicku a 1. miesto v celoštátnom rebríčku.
Okrem modelu, ktorý letovými vlastnosťami vcelku vyhovuje mojim predstavám, prispel k týmto výsledkom aj veľmi kvalitný a výkonný motor MVVS 5,6 A. Používam tento typ od r. 1957 a za veľkú chybu považujem to, že sa zastavila jeho výroba. Ako náhradu môžeme použiť motor TONO 5,6, ktorý má približne rovnaké parametre. V tom prípade však sú nutné niektoré zmeny v uložení motora, ktoré iste nebudú robiť ťažkosti skúsenejším modelárom, ktorým Super Master odporúčam.
Rebrá krídla zhotovíme "rašpľovou interpoláciou". Základné rebrá sú na pláne. Zadnú časť rebier môžeme vyľahčiť okrem štyroch stredných rebier, okrajových rebier a rebra, kde je upevnený podvozok. V predných častiach rebier ľavej polovice krídla a v plných rebrách urobíme otvory pre riadiace lanká. K upevneniu podvozku nám poslúži polovičné rebro z preglejky hr. 2 mm, ktorého tvar určuje príslušné rebro, ktoré sme získali "rašpľovou interpoláciou". Do preglejkového polovičného rebra vyvŕtame otvory pre upevňovacie skrutky podvozkovej nohy, ktorú však vsunieme do otvorov v torznom poťahu a pripevnime až po dohotovení krídla. Medzi stredné rebrá vložíme a zalepíme preglejkové držiaky pútacieho zariadenia s vahadlom, tiahlom a ovládacími lankami.
Krídlo zostavujeme v šablóne tak, že najprv zalepíme hlavné nosníky, nábežnú a odtokovú lištu. Po zaschnutí vybrúsime nábežnú lištu do tvaru profilu najprv na dolnej, potom na hornej strane prilepíme torzný poťah nábežnej a odtokovej časti. Výplne hlavného nosníka z balzy hr. 3 mm lepíme tiež v šablóne. V torznom poťahu robíme výrezy pre podvozkové nohy. Výplne políčok okolo podvozkov zalepíme až po pripevnení podvozkových nôh. Aj torznú skriňu odtokovej časti uzavrieme balzovými výplňami hr. 2 mm. Koncové oblúky krídla sú z 5mm balzy, vyľahčené podľa plánu. Do oblúka vonkajšej polovičky krídla zalepíme 15 g olova. Oblúky spevňujú rebrá, ktoré zbrúsime do náležitého tvaru.
Na všetky rebrá krídla zhora i zdola prilepíme 5 mm široké balzové pásky, ktoré povrchovo lícujú s tuhým poťahom. Polepíme balzou stred krídla zdola, na hornom poťahu musíme pamätať s otvorom pre tiahlo riadenia. Celé krídlo vybrúsime jemným skleným papierom. Vztlakové klapky sú konštrukčné a po opracovaní na čisto pripravíme v nich otvory pre páku riadenia a otočné závesy. Nespojujeme však ešte klapky s krídlom natrvalo. V strede krídla prilepíme Epoxy 1200 páku riadenia klapiek v miestach trubičkových puzdier.
je zhotovená v šablóne tak, že vkladáme balzové doštičky o výške 12 mm medzi obvodové a hlavné lišty výškovky. Po o pracovaní na čisto, do kormidla zasadíme a zalepíme páku riadenia a spojíme so stabilizačnou plochou otočnými závesmi (podobne ako u klapiek krídla).
je konštrukčná a jej hlavný nosník zo smrekovej lišty 2x8 sa zasúva medzi bočnice trupu. Profil smerovky je vypuklý na jednu stranu, tzv. nosný.
"Dušu" trupu tvorí motorové lôžko z hrabových líšt 10×12 mm, dvoch prepážok z preglejky hr. 3 mm, medzi ktoré prilepíme na motorové lôžko prepážku z preglejky hr. 1 mm a dvoch výstuh prednej časti trupu z preglejky hr. 1 mm, ktoré sú vyľahčené otvormi. Tieto časti sú zlepené Epoxy 1200. Pre montáž motora vyvŕtame do hrabových líšt otvory pre upevňovacie skrutky a z druhej strany prilepíme lepidlom Epoxy 1200 oceľové doštičky s vyrezaným závitom M3, ktoré nahradia matice upevňovacích skrutiek.
Do bočníc trupu z balzy hr. 3 mm vyrežeme otvor pre krídlo s kotviacim drôtom riadenia klapiek a vybranie pre výškovku.
Balzové bočnice navlečieme na krídlo, vsunieme medzi ne predný blok trupu ako aj ďalšie prepážky trupu a tento celok zlepíme na pôdorysnej šablóne. Po uschnutí skompletizujeme krídlo tj. zalepíme Epoxy 1200 kotviaci drôt riadenia klapiek a otočné závesy. Medzi bočnice zalepíme ostrohu a motorové lôžko predĺžime hranolmi balzy podľa plánu. Prilepíme výškovku a spojíme tiahla riadenia. Pri tejto práci musíme dávať pozor, aby bolo všetko v rovine. Potom si pripravíme balzové hranoly pre hornú a dolnú oblú časť trupu. Vnútrajšok týchto hranolov vydlabeme a vypracujeme podľa prepážok, ktoré potom do nich zalepíme. Takto pripravené hranoly s dutinou zalepíme na bočnice trupu a pomocou šablón opracujeme do vonkajšieho tvaru.
Motorový kryt môžeme zlepiť z kúskov balzových doštičiek alebo použiť blok balzy, ktorý opracujeme do príslušného tvaru a zvnútra pomocou dláta vydlabeme podľa použitého motora. Motorový kryt je upevnený dvomi maticami na skrutky, ktoré sú zakotvené medzi lištami motorového lôžka a slúžia aj k upevneniu palivovej nádrže. Do priestoru pod nádržou zalepíme balzovú prepážku, na ňu vymedzovacie lišty polohy kapoty.
je z duralového plechu hr. 1,5 mm. Tenší ,,materiál - proti zvyklostiam má tú výhodu, že pri náraze sa ohne a nepoškodí krídlo. Pre štart a pristátie plne vyhovuje. Hriadele kolies sú sústružené a majú na konci prírubu, ktorá je prinitovaná k duralovým nohám. Takto pripravené podvozkové nohy priskrutkujeme k polovičným preglejkovým rebrám a zalepíme Epoxy 1200, ale až po dohotovení krídla, keď sú už bočnice trupu navlečené na krídlo.
je zhotovená z mosadzného plechu hr. 0,3 mm podľa tvaru, ktorý je podrobne nakreslený. Nádrž je odvodená od systému "Palmer", ktorý používam už celé desaťročie. Vpredu je na povrch nádrže a vzadu do nádrže zaspájkovaná mosadzná trubička, obidvoma prechádzajú upevňovacie skrutky.
je u tohto modelu nezvyklé, ale jednoduché a hlavne spoľahlivé! Do "téčka" riadenia je zaspájkované puzdro, ktorým prechádza hriadeľ riadenia. Hriadeľ je uložený v hornom aj dolnom mosadznom púzdre. Obidve puzdra sú zasadené a prilepené epoxy 1200 k preglejkovým držiakom. Diery závesných riadiacich lán nie Sú vypúzdrené. Do páky "téčka" je zaspájkovaná mosadzná trubička. Do trubičky je zalisované silonové puzdro, v ktorom sa otáča tiahlo riadenia. Riadiace páky klapiek a výškovky sú zhotovené z jedného kusa drôtu do bicyklového kolesa priemeru 2 mm. Pri výrobe musíme dbať na presné vyhotovenie očiek pre tiahla. Konce drôtov sú zohnuté, prestrčené a zalepené Epoxy 1200 do vztlakových klapiek a výškovky. Výhodou tohto systému je to, že všetky prevodové páky sú v celosti a tiež, že po mnohých štartoch nie je badateľná vôľa v riadení. Riadiace lanká priemeru 0,7 mm, ktoré prechádzajú krídlom, sú prispájkované na očká z oceľového drôtu priemeru 0,8 mm a tieto prevlečené otvormi v "téčku". Tieto lanká vychádzajú z krídla nad sebou. Uložené sú v trubičkách, ktoré prechádzajú hrubším rebrom okrajového oblúka.
vztlakových klapiek a výškovky sú prácnejšie ako plátenné pásky, ale sú odolnejšie proti vibráciám a pri povrchovej úprave ich tiež oceníme. Systém závesov je zrejmý z plánu.
je vylisovaná z organického skla hr. 0,8 mm a prilepená k trupu. Vybavenie kabíny si volí každý podľa vlastných možností a šikovnosti. Pre tento účel musíme pamätať s otvorom v hornej časti trupu.
V tejto stati sa nebudem veľmi rozpisovať, pretože o povrchovej úprave sa už veľa popísalo na stránkach časopisu Modelář. Chcem však zdôrazniť, že dokonalý povrch modelu predstavuje asi toľko práce, ako postaviť ďalší model.
Celý model polepíme Mikelantou alebo hrubým Modelspanom. Po vrstvách bezfarebného napínacieho laku striekame farebný nitrolak podľa vlastného vkusu. Náter proti účinkom paliva urobíme bezfarebným epoxidovým lakom, rezolom alebo dvojzložkovým syntetickým lakom.
modelu nebude robiť skúsenejším "akrobatárom" problémy. Dva exempláre tohto typu modelu, ktoré som postavil, nelíšili sa od seba letovými vlastnosťami. Super Master sa vyznačuje veľmi kľudným a istým letom vo všetkých letových polohách. Dobre "sedí" v miernejšom počasí, ako aj za silnejšieho vetra. Samozrejme zvládnutie figúr vo vetre závisí od poctivej a nebojácnej prípravy tréningu v ťažších podmienkach. Pred prvým štartom prekontrolujeme nosnú plochu a výškovku, či nie sú zbortené a prekontrolujeme polohu ťažiska. Ťažisko modelu sa môže pohybovať v rozmedzí 15 mm smerom dozadu od vyznačenej polohy na pláne. Touto úpravou sa model stáva citlivejším alebo tupším na riadenie. Doporučujem prekontrolovať palivovú inštaláciu a tiež medzi nádrž a motor zaradiť palivový čistič, aby sme predišli niektorým nepríjemným prekvapeniam v priebehu lietania. Krídlo, výškovka a motor v bokorysnom pohľade majú byť v "nule". Toto je veľmi dôležité a je Alfou a skoro tiež Omegou dobrého akrobatického modelu. To, či nám stavba vyšla, zistíme pri lietaní s modelom.
Dobrý model musí rovnako reagovať na ťahané a tlačené figúry. Môže sa tiež stať, že pri použití hrubších a ťažších riadiacich laniek nebude dostatočný ťah v riadiacich lankách a v polohách nad hlavou bude mať model snahu padať do kruhu. Odpomôžeme tomu vyosením motora o 1 - 2° von z letového kruhu. Ja používam lanká priemeru 0,35 mm. Dôležitá je aj rýchlosť letu modelu. Pri danom motore túto rýchlosť korigujeme vrtuľou, keď skúšame rôzne stúpanie na vrtuli. Pre motor MVVS 5,6 A používam vrtuľu 250/100 mm. Všetkým tým, ktorí sa rozhodli postaviť tento typ modelu, prajem veľa pokoja pre stavbu a veľa času pre tréning!