Slovenský tím pilotov kategórie F2B zlatý na ME 2005 v Maďarsku

Tohtoročné majstrovstvá Európy pre kategórie upútaných modelov, sa konali v maďarskom kúpeľnom mestečku Gyula, vzdialenom približne 30km rumunských hraníc.

Podujatia sa zúčastnili modelári kategórií F2A – Marian Jurkovič, F2B – Igor Burger, Alexander Schrek a Ján Stano. Posledný menovaný ako náhradník, namiesto Jána Škrabálka, ktorý sa nemohol pre dosť vážne zdravotné ťažkosti zúčastniť a v kategórii F2D sa zúčastnil Milan Krňa, spolu s mechanikmi bratmi Bubeníkovcami.

Areál modelárskeho štadióna je umiestnený síce trochu nešťastne, blízko hlavnej cesty do mesta Békescsaba a blízko obytných domov. Jednotlivé letové plochy boli postavené na mieste pôvodného modelárskeho štadiónu tento rok, za veľmi krátku dobu, približne v máji sa začalo so stavbou. Tu sa konali súťaže kategórií F2A, F2B a F2C. Až na niektoré nedostatky, ktoré znepríjemnili letovú prevádzku a technickú kontrolu, bol areál pripravený takpovediac dokonale. Čo sa dá vytýkať, boli pomerne nebezpečne nedokončené medziplochy, medzi letovým a stredovým kruhom neboli vyplnené, takže tak vznikol schod vysoký približne 30cm. Dosť nedokonale boli pripravené aj predletové prípravné plochy.

Súťažná plocha pre kategóriu F2D a tréningové plochy pre F2B boli umiestnené v miestnom športovom areáli – futbalové ihrisko bolo určené ako tréningové plochy pre kategóriu F2B a vedľajšie tréningové ihrisko na preteky kategórie F2D. tento areál bol od hlavného modelárskeho areálu vzdialený približne 2km.

Tento rok, nakoľko nebolo uhrádzané cestovné sa naše družstvo presunulo individuálne, každý svojim súkromným vozidlom. Časť našich súťažiacich dorazila už 14.7. a zvyšok 16.7. Na sobotu, 16.7. bol naplánovaný oficiálny príjazd a prezentácia, na ďalší deň prebehla technická prebierka modelov a oficiálne tréningy. V rovnaký deň prebehlo aj slávnostné zahájenie, ktoré sa konalo na nádvorí miestneho zámku.

V kategórii F2A

sme mali zastúpenie prostredníctvom Mariana Jurkoviča, ktorého výkon sa počas jednotlivých kôl postupne zlepšoval, ale žiaľ následkom technickej chyby na motore sa mu nepodarilo dosiahnuť lepší výsledok, než celkové 26. miesto. Po jednotlivých kolách dosiahol nasledovné výsledky:

1. 254,5 2. 270,3 3. 276,5

Takže v hodnotení jednotlivcov 26. miesto a v hodnotení tímov 13. miesto. Tu je ale potrebné brať do úvahy, že sme nemali kompletný tím, takže sme boli zaradení až medzi tímy s jedným súťažiacim. Toto umiestnenie by som nehodnotil ako definitívny dôkaz, že Marian nemá šancu na lepšie umiestnenie na tomto type podujatia, ale len ako nešťastnú zhodu okolností, kde sa pod výsledok podpísala technická smola.

Kategória F2B

V pondelok začali samotné súťažné lety, pričom usporiadateľ urobil niekoľko dosť vážnych chýb vo vylosovaní kategórie F2B, čo sa muselo dodatočne zmeniť.

Samotné prvé kolo svojim spôsobom určilo poradie vo finále

6B43Alexander SCHREKSVK2991,5
8B45Jan STANOSVK2981
10B44Igor BURGERSVK2938

Toto pokračovalo vynikajúcimi letmi aj v druhom kole, kde veľmi dobre zaleteli všetci traja naši piloti, ale nepochopiteľne, aj napriek naozaj veľmi kvalitne a precízne zaletenej zostave rozhodcovia podhodnotili Jána Stana. Ale nakoľko do hodnotenia pre postupdo finále sa započítaval lepší let, takže do finále, presvedčivým výkonom postúpili všetci traja:

3B43Alexander SCHREK2991,53041,5
4B44Igor BURGER29383014
19B45Jan STANO29812851

Vo finálových letoch sa Jano vypracoval na celkové 14. miesto, Šaňo Schrek bol mierne podhodnotený, aj napriek veľmi čisto odlietanej zostave a Igor Burger si polepšil o jedno miesto.

poradiešt.číslomenokvalifiáciafinále
3B44Igor BURGER29383014301730663028,56094,5
9B43Alexander SCHREK2991,53041,52901,530012914,55915,5
14B45 Jan STANO298128512874,52789,52933,55808

Najlepšie sa v individuálnom hodnotení umiestnil Igor Burger – na treťom mieste. No a v hodnotení tímov sa Slovensko umiestnilo na víťaznom, prvom mieste, takže naši upútaní modelári kategórie F2B si vylietali po dlhých rokoch tvrdej driny a poctivého tréningu vrcholový stupienok európskeho šampionátu v tejto triede modelov. Je to pre nich zlatá odmena za všetky tie roky, keď aj napriek perfektne a precízne lietanej zostave boli hodnotení veľmi nízko. Konečne sa podarilo po dlhých rokoch dokázať, že francúzski piloti nie sú takí dobrí, ako ich doteraz bodovači videl“.

Ďalšou kategóriou, kde bolo Slovensko zastúpené, je

kategória F2D

Tu išlo o zdanlivo nemožné, keď sa Milan Krňa, ako náš jediný v súčasnosti lietajúci kombatár po trojročnej prestávke vrátil na vrcholné podujatie. Lietal síce tento a minulý rok na súťažiach Svetového Pohára, ale na ME sa s odstupom troch rokov od jeho účasti na MS v nemeckom Sebnitz zúčastnil po prvý krát.

Jeho výsledky sú poznamenané nešťastným losom, kde v prvom kole letel proti dánskemu pretekárovi, ktorý sa stal tento rok vicemajstrom Európy, takže mal mimoriadne ťažkého protivníka a nanešťastie súboj prehral. No a do druhého kola mal opäť nešťastný los, narazil na lotyšského majstra, mimoriadne zdatného a špičkovo lietajúceho pilota, ktorý mal ale aj trochu šťastia, pretože Milan s nim prehral len na čas a to s rozdielom 30 bodov. Toto je aj napriek jeho celkovému 40. miestu z 52 účastníkov pomerne dobré umiestnenie.