Rýchlostné modely

V medzinárodnej triede F2A, je objem motora stanovený na 2,5 cm3 (0,15 cu.in.). Let je meraný počas deviatich okruhov, po vložení rukoväte do vidlice pylónu v strede letového kruhu a rýchlosť sa vyráta podľa vzorca: 3600/t (t = dosiahnutý čas v sekundách).
Polomer kruhu je 17.69 m, (58.04 ft.), čo pri 9 okruhoch reprezentuje 1 kilometer. Toto bolo ku 1.7.1997 zmenené z pôvodných 15.92 m (10 okruhov). Najvyššie rýchlosti sa pohybujú okolo 300 km/h (190 mph, 311 km/h bola rýchlosť víťaza MS 1996, na krátkych lankách).
Motory majú zapaľovanie žhaviacou sviečkou, používané palivo má medzinárodnými pravidlami definované zloženie (80% metanol, 20% ricínový olej) a používa sa rezonančný výfuk (hovorovo - ladená rúra). Počet otáčok presahuje hodnotu 35 000 za minútu pri výkone cez 1 kW.
Modely vyzerajú pre laika, veľmi exoticky, majú iba vnútorné krídlo, stabilizátor iba smerom von z kruhu a jednolistú vrtuľu a tak pôsobia dojmom, ako keby boli "polovičné", ale v skutočnosti je ich asymetria prísne účelová a je výsledkom vývoja, trvajúceho desiatky rokov. Štartuje sa z odhadzovacieho podvozka, "vozíka" a model pristáva na pevnú ostrohu, vyrobenú z pružinovej ocele s priemerom 3 mm. Hmotnosť takéhoto modelu sa pohybuje okolo 500g (vyskúšajte si vypočítať rýchlosť otáčania pilota a statický ťah laniek na rukoväti). Tu je odpoveď:
Obvodová rýchlosť, pri 300 km/h a polomere 15,92 m: 1 okruh za 1,2 sekundy.
ťah na rukoväti: 218 N (22 kilogramov)
Ekvivalentná rýchlosť pri polomere 17.69 m, je 290 km/h; 1 okruh za 1,38 sekundy.
ťah na rukoväti: 183 N (18.7 kilogramov)
Toto bol dôvod zmeny pravidiel. Bezpečnosť bola na pokraji pri krátkych drôtoch!
Ako doplnok ku kategórii F2A, existujú rôzne národné kategórie pre motory až do objemu 10 cm3, ako aj pre tryskové pulzné motory. Na Slovensku a v Českej Republike je to napríklad kategória RODEO, ktorá je podstatným spôsobom jednoduchšia. Má určité predpísané charakteristiky modelu a obmedzenia týkajúce sa konštrukcie modelov. Nie je napríklad povolené kapotovanie motora (na zníženie aerodynamického odporu), alebo použitie ladených výfukov. Na druhú stranu je povinné použitie tlmiča hluku a nie je nutné pri lietaní používať pylón.

Rýchlostné modely s elekto pohonom?!

Model kategórie F2G, autor Daniel Jannan - SUI

Ďalšie rýchliky?! Ale áno, v tomto prípade však, s pohonom elektrickým motorom. Nie je to dávno - od roku 2012, kedy z iniciatívy modelárov vo Švajčiarsku, bola schválená ďalšia súťažná kategória rýchlostných modelov - kategórie F2G. Pre základnú informáciu, model sa mierne líši od "skutočného" rýchlostného modelu v tom, ze má nádstavbu (kapotu) prispôsobenú tak, aby zakrývala nie valec motora, ale batérie a pochopiteľne, nemá výfuk, ktorý ak sa to dá tak nazvať, je nahradený výstupnými otvormi chladenia. A na rozdiel od modelu F2A nemá pristávaciu ostrohu, ale pevný, jendkolieskový podvozok.Inak je tvarovo podobný modelu F2A. Model tiež štartuje zo štartovacieho vozíka, ale pristáva už na koliesko. Dôvodom je práve elektromotor, pri ktorom sa vrtuľa nezastaví v rovnakej polohe - listom na bok, alebo hore, ale kdekoľvek a zničila by sa. Model je povinne vybavený núdzovým odpájaním batérie, ovládaným buď priamo pilotom, alebo pomocníkmi na diaľku.
Táto kategória je už schválená aj pre Svetový Pohár a nie je ďaleko doba, kedy bude prijatá aj ako kategória pre usporiadanie majstrovstiev sveta, či kontinentálnych majstrovstiev.
Od pravidiel kategórie F2A sa líšia len v definícii modelov, pričom je stanovená maximálna hmotnosť na 600 gramov a povinne musia mať jednokolieskový podvozok, hoci štartujú zo štartovacieho vozíka podobne, ako modely kategórie F2A.

Akrobatické modely

Pomerne značnú obľubu medzi našimi modelármi si získali upútané akrobatické modely kategórie F2B. Piloti lietajú predpísané obraty s krásnymi veľkými modelmi, rozpätie krídel viac ako 1,5 m a hmotnosť do 2 Kg. Objem motora týchto modelov sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 5,6 - 10 cm3, s relatívne nízkym počtom otáčok okolo 9000/min. dĺžka laniek je 17 - 21 metrov.
Novinkou je použitie elektrických motorov - používajú sa trojfázové motory (brushless) a ako zdroje prúdu LiPol akumulátory.
Letovú zostavu posudzuje rozhodcovský zbor, zložený minimálne z troch rozhodcov. Hodnotí sa presnosť obratov, ktorých je šestnásť, pričom sa letia také náročné obraty ako štvorcový alebo trojuholníkový premet, s rádiusom "hrany" do 1,5 m, alebo zvislá osmička, ktorá sa letí so spodnou hladinou vo výške 1,5 metra. Na dosiahnutie ozajstného majstrovstva, je potrebné trénovať mnoho stoviek hodín.
Určitou zjednodušenou variantou kategórie F2B je národná kategória UŠ. Táto kategória má zjednodušenú zostavu a menší počet akrobatických obratov, pričom niektoré sú povinné a niektoré sú voliteľné. Táto kategória je rovnako ako kategória RODEO kompatibilná s pravidlami českými, práve aby bola možnosť vzájomnej účasti na súťažiach. Rovnako ako v kategórii F2B je možosť použiť elektrický motor, čo môže pomôcť túto kategóriu zatraktívniť a tým, že odpadá nie celkom príjemný hluk a mastnota z výfukových plynov, sa táto kategória dá lietať aj na miestach kde by spaľovacie motory pôsobili svojim hlukom rušivo, alebo by znečisťovali pristávaciu plochu.

Tímové modely

S tímovými modelmi medzinárodnej kategórie F2C lietajú, ako už samotný názov napovedá, tímy zložené z pilota a mechanika.
Úlohou tímu je v čo najkratšom čase preletieť dráhu 10km (100 kôl) v rozletoch, respektíve 20 (200 kôl) vo finále, pričom letová rýchlosť často dosahuje hodnotu 200 km/h. Túto vzdialenosť ale nieje možné (povolené) preletieť na jedno natankovanie nádrže. Ide skutočne o zaujímavý závod s určitým počtom medzipristátí.
Model je pomerne malý, s rozpätím okolo 650 mm s hmotnosťou približne 370 gramov. Dĺžka laniek je určená na 15,92 metra, a palivová nádrž má predpísaný objem 7 cm3 ( ! ).
Traja piloti s mechanikmi súčasne v jednom letovom kruhu závodia o to, ktorý z nich zaletí vyššie spomenutý počet kôl v čo najkratšom čase, pričom mechanik na pokyn štartéra vypustí model a je pripravený ho opäť chytať pri najbližšom medzipristátí. Model pristáva so zastaveným motorom, rýchlosťou okolo 50 km/h, mechanik ho chytí do pravej ruky a ľavou rukou tankuje. Po opätovným naštartovaní model znovu vypustí. Takéto medzipristátia sú potrebné dve, pocas rozlietavania a semifinale a pat pocas finalovych dvesto okruhov.
Maximálny objem motora je 2,5 cm3 a používajú sa výhradne samozápalné motory. Nie je tajomstvom, že sa v niektorých prípadoch jedná o motory vyrábané samotnými členmi tímov. Palivo sa skladá zo zmesi kerosínu (50%), éteru (35%) a ricínového oleja (10%). Okrem týchto zložiek sa pridáva aj látka na stabilizáciu a zvýšenie výkonu, najčastejšie ide o amyl - nitrid alebo izopropyl - nitrát (1-3%).
Typická konštrukcia modelu:
Krídlo - je konštrukcie samokrídlo nízkej hmotnosti z balzy, zosilnené skleným laminátom hrúbky 0,05 mm. Maximálna hrúbka profilu je 8 mm. Trup je vyrobený najčastejšie z uhlíkového laminátu, alebo balzy zosilnenej laminátom.
V niektorých krajinách sa lieta zjednodušená kategória Good Year, s plochým (tieňovým) trupom. Veľkosť modelu je určená na 1/8 skutočného lietadla lietaného v tejto kategórii. Nie je povolené použitie motorov pre kategóriu F2C a smú s a používať výhradne plastové vrtule, ktoré sú bežne dostupné v obchodnej sieti, napríklad Graupner, APC, a podobne.
V roku 2009 bola subkomisiou CIAM FAI schválená pokusná kategória F2F, ktorá je mierne zjednodušenou podobou kategórie F2C. Zjednodušenie spočíva v zákaze použitia laminátových vrtulí, použitiu jedine plochého trupu, motor sa smie použiť iba taký, ktorý je buď dostupný v bežnej predajnej sieti. Okrem toho aj niektoré ďalšie rozdiely, ktoré sú definované v pravidlách. Dôvodom zjednodušenia je priblíženie tímových pretekov širšej verejnosti a hlavne mládeži. Finančné náklady na túto novú kategóriu sú totiž neporovnateľne nižšie, než v kategórii F2C.
V krajinách západnej časti Európy sa lieta a je veľmi obľúbená kategória MTR - Mini Team Race, kde sa používajú motory s objemom 1,5 cm3. Táto kategória je myslená, rovnako ako kategória F2F, ako náborová kategória, práve pre jej technickú jednoduchosť a možnosť použiť malé a jednoduché motory.

Good Year racing

V origináli International Formula 1 Pylon Air Racing, sú preteky skutočných lietadiel na uzavretej dráhe (trojuholníkového tvaru), ktorá je ohraničená pylónmi, sa stala predlohou pre niekoľko kategórií modelárskeho lietania.
Jednak v triede rádiom riadených modelov inšpirovala kategóriu F3D, ďalej kategóriu F3H (táto stavia na maketovosti modelov), ale v neposledom rade aj samotnej kategórii Good Year team race – kategórii upútaných modelov.
Ide o podstatne zjednodušenú kategóriu tímových modelov, kde, ako už vieme, sa lieta na čas v rozletoch a semifinále 100 okruhov a samotné finále na 200 okruhov. V čom je ale rozdiel?
Model je polomaketou, s plochým (tieňovým) trupom. Veľkosť modelu je určená na 1/8 skutočného lietadla lietaného v tejto kategórii. Nie je povolené použitie motorov pre kategóriu F2C a smú s a používať výhradne plastové vrtule, ktoré sú bežne dostupné v obchodnej sieti, napríklad Graupner, APC, a podobne.
Načo máme nejakú ďalšiu kategóriu tímových modelov? No, niekoho možno láka práve skutočnosť, že sa táto kategória lieta s modelmi, ktoré sú polomaketami skutočných závodných liedatiel, v spojení s upútaným letom a nie každý chce, či môže si dovoliť lietať s „veľkými“ tímákmi. Náklady na kategóriu F2C sú naozaj vysoké, keď si uvedomíme, že motor sa v súčasnosti predáva od 700 € a na úspešné pôsobenie v tejto kategórii jeden motor nestačí… V neposledom rade ale, je technická náročnosť prevádzky motorov a technologické riešenie “sústavy” model/motor/vrtule, naozaj veľmi vysoká a adrenalín a tímový duch tejto – povedzme jednoduchej kategórie – naozaj nie je o mnoho menší.

Viac informácií a inšpirácie je možné nájsť napríklad na týchto odkazoch:

Model Aviation magazín CL Racing - British Good Year NCLRA Scale Race

Combat

Nasledujúce riadky patria súbojovým modelom kategórie F2D a F2E (samozápalné motory). Princíp tejto divácky príťažlivej kategórie spočíva v tom, že v letovom kruhu sú dvaja modelári s dvoma modelmi, ktorí sa snažia vrtuľou preseknúť papierovú pásku, pripevnenú na súperovom modeli. Víťazí samozrejme ten, kto viackrát "sekne" protivníkovu stuhu a najdlhšie zostane vo vzduchu a ochrani svoju vlastnu stuhu. Pilot má povolených dvoch pomocníkov a dva modely na súboj. Na konci súboja je sčítaný počet zásahov a čistý letový čas, na základe čoho je určený počet bodov a víťaz. Do dalsich kol a do finále sa prebojujú iba piloti, ktorí neutrpeli dve prehry a iba jeden môže byť víťazom. Modely lietajú najfantastickejšie obraty s polomerom často menším ako 2 metre a to pri rýchlosti okolo 140 km/h (preťaženie v obratoch dosahuje hodnotu 70 G). Modely tejto kategórie vážia priemerne 400g a napriek relatívne subtílnej konštrukcii #269;asto prežijú priamy kontakt so zemou bez kritických poškodení.
Motory majú objem 2,5 cm3 a dosahujú hodnoty velmi blizke 40 000 otáčok za minútu. Palivo sa skladá zo 70% metanolu, 10% nitrometánu a 20% oleja. Zloženie paliva pre samozápalné motory nie je obmedzené.
Vo Veľkej Británii a napríklad vo Švédsku je vo veľmi veľkej obľube kategória MINI COMBAT. Používajú sa menšie modely, motory s objemom 1,5 cm3 a vrtule bežne dostupné v obchodnej sieti.

Makety, polomakety (F4B, SUM)

Stavebne najnáročnejšou disciplínou sú nesporne upútané makety kategórie F4B, ktoré predstavujú do detailu spracované zmenšeniny skutočných lietadiel. V tejto kategórii sa môžeme stretnúť aj s viacmotorovými modelmi. Výnimkou u makiet nie sú ani funkčné zaťahovacie podvozky, funkčné bombovnice či vztlakové klapky a v neposlednom rade do detailu prepracovaný exteriér a interiér modelu. Nanešťastie táto kategória, v minulosti na Slovensku veľmi populárna, sa nejako vytratila a momentálne sa ňou žiaľ nikto aktívne nezaoberá.
Rovnako veľmi populárna je aj národná kategória SUM, opäť kompatibilná s pravidlami používanými v Českej Republike. Aj tejto kategórii je povolené použitie elektrických motorov a odporúča sa konštrukcia plochého trupu, aby stavebná náročnosť nebola tak veľká ako u kategórie F4B. Makety ako také sú stavebne veľmi náročné, preto je výbornou alternatívou jednak pre začínajúcich modelárov v triede upútaných modelov, ale lietajú ju aj skúsení modelári. V súčasnej dobe sa kladie výraz v letovej časti skôr na pilotáž, než na maketové letové prvky.